ADF in CLE Summer Dance Festival

Phone: 216-991-9000

Address: 13110 Shaker Square, Suite 106, Cleveland, OH 44120

Donate

presenting history

2015

Camille A. Brown and Dancers
Les Ballet Jazz de Montreal
ODC: Oberlin Dance Company
Parsons Dance
Pilobolus Dance Theater

2014

Aspen Santa Fe Ballet
Cedar Lake Contemporary Ballet
Jessica Lang Dance
Kibbutz Contemporary Dance Co.
Trisha Brown Dance Company

2013

Alonzo King Lines Ballet
BalletX
Alonzo King Lines Ballet
Lucky Plush Productions
Mark Morris Dance Group
Paul Taylor Dance

2011

Aszure Barton and Artists
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo
MOMIX
Parsons Dance & E.Village Opera Co.
RIOULT
The Joffrey Ballet w/ Cleve.Orchestra

2010

Aspen Santa Fe Ballet
Bill T. Jones/ Arnie Zane &Co.
FLY: First Ladies of Dance
Hubbard Street Dance Co.
Keigwin & Company
Pilobolus Dance Theater
The Joffrey Ballet w/ Cleve. Orchestra

2009

Alvin Ailey American Dance Theatre Co.
Ballet Hispanico
Doug Elkins Dance Co.
Merce Cunningham Dance Co.
Paul Taylor Dance
The Joffrey Ballet w/ Cleve.Orchestra

2008

Doug Varone and Dancers
Lar Lubovitch Dance Co.
Leine & Roebana-Netherlands
Mark Morris Dance Group
Urban Bush Women

2007

Alonzo King Lines Ballet
Luna Negra Dance Theater
Martha Graham Dance Co.
MOMIX
Troika Ranch

2006

Alvin Ailey American Dance Theatre
Batsheva
Garth Fagan Dance
Hubbard Street Dance (Second Company)
Philadanco

2005

Bebe Miller Dance
Illstyle and Peace
Jose Limon Dance
Les Ballet Jazz de Montreal
MOMIX
Paul Taylor Dance

2004

Food for Thought
Koresh Dance Company
Ronald K. Brown

2003

Dance Brazil
Dayton Contemporary Dance Co.
Food for Thought

2002

Creach Co.
Doug Varone and Dancers
Food for Thought
Gina Gibney Dance
Pilobolus Dance Theater
Sean Curran Co.
Twyla Tharp Dance

2001


Aeros
Diavolo Dance Theatre
Doug Elkins and Friends
Food for Thought
Paul Taylor Dance
Trisha Brown Dance Co.
Washington Ballet

2000

Bill T. Jones/ Arnie Zane &Co.
Food for Thought
Hubbard Street 2
Mark Morris Dance Group

1999

Alvin Ailey American Dance Theatre
Doug Elkins and Friends
Jump Rhythm Jazz Project
Louis & Nikolais Dance Co.
Race Dance
Sean Curran Co.
Shapiro & Smith Dance Co.
Trinity Irish Dance

1998

Bridgerton and Packer
Dancemakers
David Dorfman Dance Co.
Gottlob & Oka
Rennie Harris Puremovement
Sarah Skaggs Dance Co.
Elizabeth Streb Ringside

1997

Dance Alloy
Doug Varone and Dancers
Kibbutz Contemporary Dance Co.

1996

Alvin Ailey American Dance Theatre
Donald Byrd/ The Group
Ko-Thi Dance Co.
Paul Taylor Dance
Pilobolus Dance Theater
Repertory Dance Project
Elizabeth Streb Ringside

1995

Martha Graham Dance Co.
MOMIX
Oberlin Dance Co.-San Francisco
Rhythm in Shoes

1994

Ballet Hispanico
Dayton Contemporary Dance Co.

1993

Bill T. Jones and Arnie Zane
Feld Ballet NY
Garth Fagan Dance
Lar Lubovitch Dance Co.
Lewitsky Dance Co.
Parsons Dance Company
Pilobolus Dance Theater

1992

Ballet Hispanico
Dianne McIntyre
Peter Pucci Plus

1991

American Tap Dance Orchestra
Annabelle Gamson
Dendy Dance
Eiko &Koma
Glasnost Festival Ballet Tour
Joseph Homes Chicago Dance Theatre
Lewitsky Dance Co.
Margie Gillis
Mark Dendy Dance & Theater
Molissa Fenley
Mummenschanz

1990

American Ballroom Theater
Batsheva
Dance Brazil
Jennifer Muller & The Works
Judith Jamison
Kathy Rose
Lar Lubovitch Dance Co.
Ririe Woodbury

1989

Pilobolus Dance Theater

1988

Bill T. Jones and Arnie Zane
Danny Buraczeski Dance Co.
Jazz Tap Ensemble Master Class
Lar Lubovitch Dance Co.
MOMIX
Mummenschanz
Paul Taylor Dance

1987

Feld Ballet
Pilobolus Dance Theater
Twyla Tharp Dance

1988

Bill T. Jones and Arnie Zane
Danny Buraczeski Dance Co.
Jazz Tap Ensemble Master Class
Lar Lubovitch Dance Co.
MOMIX
Mummenschanz
Paul Taylor Dance

1987

Feld Ballet
Pilobolus Dance Theater
Twyla Tharp Dance

1986

Batsheva
Five (5) Nation Folk Dance
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo

1985

Hubbard Street
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo
Mazowsze
Merce Cunningham Dance Co.
Murray Louis with Dave Brubeck
Paul Taylor Dance

1984

Alvin Ailey American Dance Theatre
Lar Lubovitch Dance Co.
Mummenschanz
Nikolais Dance Theatre
Trish Brown Dance Co.

1983

Jazz Tap Ensemble
Martha Graham Dance Co.
Paul Taylor Dance

1982

Albert Reid Workshop
Dance Festival-Billy Siegenfeld & Jennifer Donohue
Gregg Goldston: Mime Artist
James Cunningham/Acme Dance Co.
Pilobolus Dance Theater

1981

Dances by Diane Gray
Don Wagoner and Dancers
Just A Bunch of Us Kids Dancing
Nikolais Dance Theatre

1980

Lewitzky, Bella
Murray Louis Dance Co.
Pilobolus Dance Theater
Toronto Dance Theatre

1979

Carol Turoff
Gus Solomans Jr
Michael Geiger
Pauline Koner Dance Consort

1978

Ahuva Anbury
Ann Sahl
Cohan/Suzeau Dance Co.
Hannah Kahn, Bill Cratty
Luise Wykell
Repertory Dance Theatre of Utah
The Dancing Mimes

1977

Bill Evans Dance Co.
Louis Falco & Co. Featured Dancers
Ohio State U. Dance Co.

1976

Choreographer's Showing
Katheryn Dunham

1975

Dick Kuch, Dick Gain

1974

Barbara Roan & CMDA Dancers
Don Redlich Dance Co.

1973

Cleveland Modern Dance Company

1972

Gaku Dance Co.
Teen Workshop in Repertory

1971

Clyde & Carla Maxwell
Dena Madole

1970

Dance Theatre of Karipides & Kurth
Murray Louis Dance Co.

1968

CMDA Dance Jesters (Carolyn Coles)
Louis Falco & Co. Featured Dancers
Ruth Currier (Workshop)

1966

Ruth Currier (Workshop)
Tenth Anniversay Concert

1965

The Merry-Go-Rounders

1964

Sabbath Dance

1963

Cleveland Dance Festival
Mary Anthony Workshops

1962

Bennington College Dance
Joseph Gifford Dance Co.

1961

June Dunbar (Workshop)
The Paper Bag Players

1960

CMDA Dancers Chanukah Festival

1959

Daniel Nagrin Dance

1958

Jean Erdman

1957

Dance Drama Co

1956

Charles Weidman (Dance Workshop)
Jose Limon Dance (Master Class)

DANCECleveland

Join us! Sign up for our e-newsletter and receive information about performances, discount offers, master classes, and more.

Share This

Close

Photo Gallery

1 of 22